تاثیر تورم بر قیمت طلا چیست؟

تاثیر تورم بر قیمت طلا چیست؟

تورم عامل تاثیر گذار بر روی قیمت طلا است تورم ممکن است به تنهایی کمی قیمت طلا را تغییر دهد اما آنچه سبب رشد چشمگیر قیمت طلا در شرایط  تورمی می شود ترس از دست دادن سرمایه است که سرمایه گذاران و حتی شهروندان عادی را به سمت سرمایه های امن مانند طلا هدایت میکند در نتیجه تقاضا برای این فلز گرانبها بالا میرود و در نهایت قیمت آن افزایش می یابد .


بانک مرکزی عامل تعیین کننده قیمت طلاست.


طلا پشتوانه مالی یک کشور است اما در شرایط رکود اقتصادی یک سرمایه مرده به حساب می آید چون مانند اوراق قرضه و پول های سپرده بازدهی لازم برای دولت را ندارد . در شرایط بحرانی چون دولت به نقدینگی نیاز دارد شروع به چاپ پول میکند به این پول , پول بدون پشتوانه میگویند زیرا در اثر تولید ویا صادرات وارد چرخه اقتصادی نشده است وخود باعث افزایش نرخ تورم می شود و این تورم دوباره منجر به افزایش نرخ طلا می شود .


راهکار دیگر بانک مرکزی در شرایط حاد اقتصادی انتشار اوراق قرضه می باشد که از این طریق به جمع آوری نقدینگی می پردازد و پیامد این امر افزایش نرخ تورم و در نتیجه افزایش قیمت طلا می باشد . 


پس در شرایط بحران اقتصادی و از کار افتادن کارگاه های تولیدی و نبود صادرات و در کنار این عوامل تنش های سیاسی و بین المللی باعث عدم امنیت سرمایه گذاران شده و گرایش آنها به خرید طلا ,این سرمایه امن میشود و این امر نرخ طلا را افزایش می دهد .


با روی کار آمدن بایدن اگر تنش های سیاسی و بین المللی آمریکا با سایر کشورها بلاخص چین کم شود و رابطه دوستانه تری ایجاد شود و بانک مرکزی نرخ بهره را پایین نیاورد همچنین واکسن تولید شده بتواند کرونا را از بین ببرد پیش بینی میشود نرخ طلا تا مرز 1720 دلار پایین بیاید.